Telefon ve Tablet Veri Kurtarma

Gündelik hayatlarımızda sıkça kullandığımız telefon ve tabletlerimizde önemli bilgiler taşırız. Bunları kaybetmek istemeyiz veya kaybedersek nasıl kurtarılacağı bilinmemektedir. Ancak gerekli önlemler öncesinden alınmışsa veri kurtarma işlemi kolaylıkla yapılabilir.
Telefonverikurtarma-1024x433-1024x433

Hangi İşletim Sistemleri Veri Kurtarmaya Uygun?

Veri kurtarma işlemine uygun olacak cihazlar çoğu işletim sistemi için mevcuttur.  IOS, Android ve Windows gibi birçok işletim sisteminde veri kurtarma çalışmalarımız mevcuttur En yaygın üç işletim sisteminde de veri kurtarma işlemlerinin barınması telefon ve tablet kullanıcılarını memnun bırakan bir haberdir. Tablet veri kurtarma ve telefon veri kurtarma işlemlerimizde kurtarılacak birçok veri mevcuttur. Telefon yedeklemesi otomatik olarak yapılıyorsa fotoğraf ve rehber belgeleri harici veriler daha kolay şekilde kurtarılabilir.

Hangi Veriler Kurtarılabilir?

Telefonda veya tablette bulunan pek çok veri kolaylıkla kurtarılabilir. Ancak telefon medya erişilebilirliğine sahip değilse veya fabrika ayarlarına döndüyse yani sıfırlandıysa işlem daha zor olacaktır. Telefonlarda veya tabletlerde tipik verileri kurtarma işlemlerinde ilk olarak silinen dosyalar, klasörler ve metinler aranır. Telefonda herhangi bir veriye rastlanılmadıysa hasarlı ekran ve SD karttan silinen dosyalar aranır. Bir başka yöntem olarak telefonun fabrika ayarları geri yüklendiyse veya biçimlendirme, işletim sistemi hatası, köklendirme gibi tüm veri kaybı durumları desteklenir. Bu işlemler sonucu kurtarılabilecek veriler ise şunlardan ibarettir:
telefon_tablet_veri_kurtarma

Kurtarılan Veriler

Detaylı bir veri kurtarma işlemi ile telefon rehberi, telefon notları, fotoğraf, video, ses kayıtları kurtarılan temel ve önemli ayrıntılardır. Detaylı aramalarda bulunan veriler ise sabit diskteki tüm verileri kurtarmaktan geçer. Bunlara ek olarak HDD verilerini, SSD verilerini kurtarma, RAID verilerini kurtarma, SD karttaki tüm verileri kurtarma, DVR verilerini kurtarma mevcuttur. Tüm kurtarma servislerinde yapılan bu işlemlerde en çabuk alınan sonuç telefon rehberi ve galerisindedir. En kolay kurtarılabilen veriler bunlardır. Telefon verilerinde bulunması en zor veri ise ön belleklenen veya çeşitli dosyaların silinmesi dahilinde sabit disk verilerini bulmaktır. Bu yüzden telefonda önemli şeyler bulunuyorsa ve telefonun depolaması yetiyorsa bu veriler hiçbir zaman silinmemelidir. Aksi takdirde bazı istisnalar harici telefon verileri kurtarılamayabilir.